Kurban-Vacip Kurban

Vacip Kurban

Sözlükte “lüzumlu, sabit, gerekli olan şey” anlamına gelen vacip, farz kadar kesin olmamakla birlikte kuvvetli bir delil ile yapılması emredilen şeylerdir. Vacibi yerine getirmemek, farzın terki ölçüsünde olmasa bile yine de günahtır ve sorumluluğu yerine getirmeyi gerektirir. Kurban ibadeti fıkıhta, vacip, nafile, adak, akika ve şükür kurbanı olmak üzere farklı başlıklar altında incelenir.

Kesilmesi vacip olan kurbanlar
Kurban; Müslüman, ergin, akıllı ve bir yerde misafir olmayan kimselere vaciptir. Kurbanın vacip olması için bu şartların yanı sıra, kişinin belirli bir maddi güce de sahip olması gerekir.

Adak kurbanı normal şartlarda vacip olmadığı halde, kişinin kendisine vacip kıldığı kurbandır. Adak, sadece sevap kazanmak amacıyla herhangi bir şarta bağlanmadan yalnızca Allah’a adanabileceği gibi, arzu edilen sonuçların elde edilmesine de bağlanabilir. Bu durumda şartın meydana gelmesinin ardından adanan kurbanın kesilmesi vacip olur.

İyiliği Yayanlar Derneği olarak, yılın 365 günü üyelerimizin çeşitli adak kurban vs. bağışlarını dünyadaki tüm yoksullara, mağdurlara, yetimlere ve kimsesizlere gönderilmesi için çalışıyoruz. 

 Türkiye, Asya, Afrika, Gazze,Yemen ve daha bir çok bölgeye dernek üyelerimizin yardımlarını ulaştırıyoruz.

Derneğimiz ile ilgili bilgi almak  için +90 264 502 66 99 numarasından bize ulaşabilir veya info@iyder.org adresine mail gönderebilirsiniz.